Auto roku 2022 vyhrála Kia EV6, konvenční vozy pohořely

Evropská anketa Auto roku 2022 již zná svého vítěze, který byl vyhlášen 28.2. v Ženevě. Je jím elektromobil Kia EV6, v těsném závěsu za ní se na druhé pozici umístil Renault Mégane E-Tech a Hyundai Ioniq 5 na místě třetím. Letošní rok soutěži jasně vévodily elektromobily, do finále se dostalo pouze jedno vozidlo se spalovacím motorem, kterým byl Peugeot 308.

Auto roku 2022 Kia EV6 I Zdroj: caroftheyear.org

Kia zvítězila celkem s 279 body a dvanáctkrát byla zvolena jako nejlepší. Paradoxní je, že vozidla na druhé a třetí příčce byla jako nejlepší zvolena vícekrát, a to patnáctkrát. Na vítězství jim to ale nestačilo, jelikož Renault Mégane E-Tech obdržel celkově jen 265 bodů a Hyundai Ioniq 5 jich nasbíral 261. Jelikož rychlost nabíjení a dojezd při nízkých teplotách hrál při rozdávání hodnocení velkou roli, není divu, že korejské vozy získaly díky své 800 voltové architektuře tolik bodů. O to je ale více paradoxní umístění Renaultu, který ještě ani nezačal být dodáván zákazníkům a nebylo možné jej důkladně otestovat.

Další v pořadí byl jediný zástupce konvenčních vozů Peugeot 308 se 191 body, na pátém místě se 185 body se umístil Enyaq od domácí Škody, předposlední skončil Ford Mustang Mach-E se 150 body a na chvostu se 144 body zůstala Cupra Born.

Peugeot 308 na čtvrtém místě Auta roku 2022 I Zdroj: Peugeot.cz

Z výsledku je jasně patrné, že elektromobily jsou pro novináře nové a zajímavé téma. Celkem bylo nominováno 39 vozů, ze kterých bylo 18 elektrických. Tvořily tak ani ne polovinu celkového počtu, ve finále byl ale poměr zastoupení pohonů diametrálně odlišný ve výrazný prospěch elektrických vozidel.

Anketa Auto roku je již od roku 1964 odrazem názorů Evropských automobilových novinářů na nejlepší auto, které se během roku objeví na Evropském trhu. Letošní rok byla porota složena ze 61 členů z 23 Evropských zemí, jejichž zastoupení je rozdělené dle významnosti automobilového trhu a výroby v zastoupených zemích. Za Českou republiku byl zastoupen Jiří Duchoň z magazínu Automobil Revue.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.