Mercedes-Benz si bude od roku 2024 vyvíjet a vyrábět vlastní elektromotory

Dnes je zvykem, že si automobilky základní prvky pohonného systému aut se spalovacími motory, jako jsou například motory či převodovky, vyvíjejí a vyrábějí in-house, aby nad nimi měly co největší kontrolu. Vzhledem k rychlosti přechodu na bateriovou elektromobilitu a možná také kvůli zatím relativně malým prodejům elektromobilů většina značek dává zatím přednost externím dodavatelům. Nejinak tomu je zatím i u Mercedesu, který se ale rozhodl, že od roku 2024 budou disponovat vlastními elektromotory.

Markus Schäfer, vedoucí vývoje ve společnosti Daimler AG, oznámil tento krok německému portálu Automobilwoche a odůvodnil jej především již zmíněným cílem mít co největší kontrolu nad elektromotory, bateriemi a výkonovou elektronikou. Není ale ještě jasné, jestli budou zmíněné prvky mimo elektromotorů také sami vyrábět. Aktuálně odebírají baterie například od společností LG Chem či CATL a elektromotory od Valeo-Siemens či ZF.

Markus Schäfer I Foto: Mercedes-Benz

Nové vysoce výkonné elektromotory s axiálním indukčním tokem budou vyvíjeny s pomocí Daimlerem vlastněného britského startupu Yasa a vyráběné v Berlíně, kde se momentálně staví spalovací motory. Společně s nimi chce také v továrně v Untertürkheimu Mercedes vyrábět radiální elektromotory pro menší vozy. Umisťovat je bude od roku 2025 do čistě elektrických platforem MB.EA (škálovatelná platforma pro většinu vozů), AMG.EA (sportovní vozy) a VAN.EA (užitkové vozy).

Kromě elektromotorů má Mercedes plány i s bateriemi. Již v září 2021 oznámil rovnocenné zapojení do společnosti Automotive Cells Company, kterou založil koncern Stellantis a Total Energies, za účelem zajištění dostatečných dodávek baterií, jelikož bude Mercedes pro naplnění svých plánů do konce dekády potřebovat výrobní kapacitu 200 GWh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.