Opel, Peugeot a Citroën budou pro soukromé osoby nabízet pouze elektrické verze svých velkoprostorových vozů

Koncern Stellantis se u tří svých značek rozhodl k radikálnímu kroku, který jej má posunout o krok blíže k elektrifikaci. Značky Opel, Citroën a Peugeot budou od začátku roku 2022 nabízet pro soukromé osoby pouze čistě elektrické verze svých velkoprostorových vozů. Změna konkrétně zasáhne modely Combo Life, Viraro Combi a Zafira Life pro Opel, Berlingo a SpaceTourer pro Citroën a Rifter a Traveller v případě Peugeotu. Nabídka pro podnikatele je ovšem stejná a změna se jich zatím nedotkne.

Peugeot e-Rifter I foto: Peugeot

Dle slov CEO Opelu Uweho Hochgeschurtze je elektrifikace jedinou variantou do budoucna, ve které je tento krok pouhým začátkem. Všechny zmíněné automobilky chtějí v následujících letech alespoň částečně elektrifikovat celé své portfolio, ale Opel jde minimálně dle svého prohlášení nejdál, neboť od roku 2028 bude nabízet pouze bateriové elektromobily.

Co změna v praxi teď znamená? Koncern používá pro své elektrické vozy unifikovanou kombinaci jednoho motoru a dvou baterií. Menší modely napříč zmíněnými značkami mají baterii o velikosti 50 kWh (45 kWh použitelných), větší vozy mají k dispozici i větší 75 kWh (resp. 65 kWh) variantu. Obě verze se mohou dobíjet až výkonem 100 kW střídavým a 7,4 kW stejnosměrným proudem skrze palubní nabíječku. Spárované jsou vždy s elektromotorem o výkonu 100 kW a 260 N.m.

Je otázkou, jaký bude mít zastavení prodejů konvenčních variant vliv na prodeje, základní cena elektrických verzí je totiž o několik stovek tisíc výše než u spalovacích užitkových protějšků. Další potenciální zádrhel může tvořit samotná technologie pohonu. Vezmeme-li v potaz to, že všechny zmíněné verze jsou určené k přepravě lidí a mohly by sloužit jako jediné rodinné auto, mohl by dojezd, který se i u větší baterie stěží přehoupne přes 300 km, leckoho omezovat.

Baterie ale nejsou jediným směrem, kterým se chce Stellantis ubírat. Již v prosinci 2021 začal Opel vyrábět variantu plug-in s vodíkovým palivovým článkem modelu Vivaro-e a ostatní značky chtějí následovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.